You are currently viewing Menopauza – przekwitanie? A może środek życia?

Menopauza – przekwitanie? A może środek życia?

Coś się zmienia, coś się dzieje. Nagle pojawia się długi cykl i nie można się doczekać okresu. Albo przeciwnie – krwawienie co 20 dni? Do tego ciało staje się jakieś obce. Pojawia się fałda na brzuchu. Zaczynają się problemy ze snem, zawroty głowy, dziwne luki w pamięci. Narasta PMS i zaskakują cię własne zbyt emocjonalne reakcje, albo kompletny brak energii.

Może zadajesz sobie wiele pytań? Czy to co odczuwam jest normą, czy może już powodem do niepokoju i diagnostyki. Czy to już koniec płodności? A może zachodzące zmiany postrzegasz jako koniec kobiecości? Zmarszczki wokół oczu i ust. Przybywające siwe włosy. Zmiana figury. Zastanawiasz się co zrobić, aby znowu czuć się dobrze. Co jeszcze się wydarzy? A przede wszystkim co z płodnością? Czy jeszcze mogę zajść w ciążę? Jak rozpoznać płodność, gdy każdy cykl jest inny?

Między 40, a 50 rokiem życia większość kobiet doświadcza nowej „burzy hormonalnej”. Lecz tym razem związanej z osłabieniem, a w końcu całkowitym zanikiem pracy jajników. I wtedy dochodzi do menopuazy, czyli ostatniego krwawienia w życiu. Czy jest to faktycznie menopuaza, można stwierdzić dopiero po upływie roku. Zanim to nastąpi mamy okres tzw premenopauzy lub perimenopauzy.

Perimenopauza i postmenopauza (ok 5 lat po menopauzie) to szalony i trudny czas w życiu kobiety. Mogą pojawiać się problemy zdrowotne, których wcześniej nie było. Trudności w relacjach małżeńskich, rodzinnych. Czasem nawet rozpad związku. Jest to czas dojrzewania dzieci lub wchodzenia ich w dorosłe życie, opuszczania gniazda, wchodzenia w związki. Dużo tego gromadzi się naraz.

Można mieć wrażenie, że wszystko co do tej pory było pewne, stałe, stabilne, już takim nie jest. Łącznie, a może przede wszystkim z cyklami miesiączkowymi.

Co robić? Jak sobie poradzić? Czy już zawsze będzie tak źle? A może już tylko coraz gorzej, bo starość stoi za drzwiami?

Stop! Warto zatrzymać się w biegu codzienności i nie dać się jej przygnębić. Czas obejrzeć się za siebie i zrobić mały bilans pozytywów, które masz za sobą. Co osiągnęłaś? Ile trudności pokonałaś? Jakie masz talenty? Sukcesy? Rodzina? Dom? Praca? Przyjaciele? Pasja? Nawet jeśli tu i tam nie wszystko poszło tak jak chciałaś, jak marzyłaś, planowałaś. Nawet jeśli twoje wysiłki nie przyniosły spodziewanych rezultatów, to teraz jest czas na nowe.

Menopauza to jeszcze nie koniec dobrych relacji, zdrowia, radości, celów. Nawet jeśli czasami tak się wydaje.

Dziś chcę ci przekazać dobrą wiadomość. Wszystko ma sens. Nawet dolegliwości okołomenopauzalne. Nawet kryzysy emocjonalne, rodzinne. Nawet poczucie pustki i niespełnienia w jakiejś dziedzinie życia.

Jeśli takiego stanu doświadczasz, to znaczy że czas na coś nowego.

Czas na nowy strat.

Przede wszystkim czas na zatroszczenie się o siebie, przytulenie, wsłuchanie w swoje potrzeby. Od zdobycia potrzebnej wiedzy, po poświęcenie sobie samej troski i uwagi, której dotąd może było zbyt mało.

  • Jeśli są zaburzenia cykli, to warto prowadzić wnikliwe obserwacje, szczególnie przydatne przy konieczności diagnostyki lub włączenia leczenia, czym szczegółowo zajmiemy się na kursie ;
  • Jeśli zaczynają się nieznane dotąd dolegliwości, to warto nie tylko włączyć odpowiednią diagnostykę, ale przyjrzeć się przyczynom tych dolegliwości, by tym skuteczniej je eliminować;
  • Jeśli problemem są narastające emocje, warto poszukać sposobów wyciszenia napięcia, rozluźnienia;
  • Jeśli komplikują się relacje, przyjrzeć się jak to funkcjonowało do tej pory, czego w relacji zabrakło, a czego było za dużo. Może warto zainwestować w rozwój miękkich kompetencji – inteligencji emocjonalnej, komunikacji bez przemocy, asertywności. Możemy się tym zająć podczas dodatkowej konsultacji.

Menopauza i czas około menopauzalny może być nową szansą. Na odkrywanie nowych możliwości. Może kurs online z nowych umiejętności? Może nadrobienie zaległości w lekturach piętrzących się na półce? Może odkrycie nowej pasji lub nawiązanie nowych znajomości. Wszystko jest w twoich rękach.
A póki co zapraszam Cię na kurs w sytuacji szczególnej jaką jest premenopauza, na którym dokładnie omówimy i przećwiczymy zasada interpretacji przy cyklach różnej długości oraz różnego rodzaju zaburzeniach. Razem przejdziemy przez ten trudniejszy czas, za którym może otworzyć się nowa rzeczywistość z nowymi możliwościami.

Wybierz dogodny termin w kalendarzu spotkań i zapisz się na kurs rozszerzony, jeśli znasz metodę lub podstawowy z rozszerzonym, jeśli dotąd jeszcze nie prowadziłaś obserwacji.

Zapraszam

Dorota

Dodaj komentarz