You are currently viewing O co chodzi czyli fizjologia cyklu.

O co chodzi czyli fizjologia cyklu.

Fizjologia cyklu daje znać o sobie każdego dnia

O co chodzi z tą fizjologią cyklu? Czy fizjologia cyklu menstruacyjnego ma znaczenie na co dzień w życiu kobiety?

A może to wiedza potrzebna tylko lekarzowi, kiedy coś nie działa?

Fizjologia cyklu to Twoja kobiecość

Troszczysz się o swoje zdrowie? Może nie wiesz czy w twoim cyklu wszystko przebiega prawidłowo? Zapisujesz daty kolejnych miesiączek, ale nic nie wiesz o przebiegu cyklu miesiączkowego? Masz wątpliwości czy wszystko w porządku, bo twój cykl nie ma 28 dni, albo cykle są nieregularne? Obserwacje cyklu miesiączkowego dadzą ci odpowiedź na te i wiele innych pytań.

Odpowiedź znajdziesz w obserwacjach cyklu

Każda kobieta może śledzić swój cykl, obserwować fizjologię swoich cykli za pomocą bardzo prostych narzędzi.

Wystarczy zwykły termometr elektroniczny z dwoma miejscami po przecinku (np. firmy Microlife), zeszyt lub aplikacja w telefonie (np. CTLife.eu) oraz przeszkolenie u nauczyciela, np. takiego jak ja, aby przekonać się, że fizjologia cyklu nie tylko nie jest skomplikowaną wiedzą medyczną. Lecz jest codziennością każdej kobiety.

Jak działa fizjologia cyklu

Cykl zaczyna się pierwszego dnia miesiączki, ale fizjologicznie miesiączka jest jego zakończeniem. Nie doszło do poczęcia, nie ma ciąży. Trzeba usunąć, „wyrzucić” z macicy przerośniętą i nieukrwioną śluzówkę macicy.

Samo krwawienie miesiączkowe może dużo powiedzieć o stanie zdrowia. Zapisuj takie informacje jak intensywność krwawień, plamienia przed i po krwawieniu, bolesność przeciętna czy bardzo silna, paraliżująca normalne życie. Te informacje przydadzą się podczas konsultacji ze mną lub wizyty u ginekologa.

Fizjologia cyklu to znacznie więcej niż miesiączka. To fazy cyklu.

Faza pęcherzykowa cyklu bierze swoją nazwę od wzrastającego pęcherzyka jajnikowego. To bardzo ważny czas, w którym dochodzi do selekcji i dojrzewania komórki jajowej. Jej odpowiedni wzrost warunkuje cały przebieg cyklu. Przede wszystkim długość trwania tej fazy. Od tego kiedy komórka jajowa osiągnie pełną dojrzałość zależy ile będzie trwała ta faza, a w rezultacie cały cykl. Na wzrost komórki jajowej wpływa wiele czynników. Tempo przemian hormonalnych między podwzgórzem mózgu, przysadką mózgową, a jajnikiem. Inne czynniki hormonalne jak hormony tarczycy, prolaktyna itp. Ale także Twoja dieta i ilość witaminy D3. Jak zadbać o tą fazę dowiesz się z mojego e-booka „Dieta zgodna z cyklem  i podczas kursu lub konsultacji. 

Owulacja jest najważniejszym wydarzeniem w cyklu.

Uwolnienie komórki jajowej z dojrzałego pęcherzyka to reakcja na wyrzut hormonu LH z przysadki mózgowej. Pęcherzyk pęka, komórka jajowa zostaje „wystrzelona” w pobliże jajowodu i do niego wciągnięta. Rzęski jajowodu przesuwają ją w głąb tzw. bańki, najszerszego odcinka jajowodu. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia żywotność komórki jajowej spada, a po 24 godzinach zamiera i rozpada się. Szansa na poczęcie trwa tylko do 12 godzin w każdym cyklu.

W każdym cyklu dojrzały pęcherzyk zmienia się w gruczoł wydzielający progesteron, zwany ciałkiem żółtym. Jeśli dojdzie do zapłodnienia i do zagnieżdżenia zarodka w śluzówce macicy, ciałko żółte się rozrasta i wytwarza więcej progesteronu. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, ciałko żółte zanika po około 14 dniach. Jakość następnej miesiączki zależy od kondycji ciałka żółtego. Prawidłowy poziom progesteronu i odpowiednia proporcja w stosunku do estrogenów zapewnia dobry rozrost śluzówki macicy. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, ciałko żółte zanika, spadają poziomy hormonów i śluzówka obumiera. Zaczyna się nowa miesiączka, a z nią cykl.

Ale jeśli do zapłodnienia doszło…

O tym już wkrótce.

Fizjologia cyklu, jak zacząć obserwacje

Poznanie fizjologii ma ogromne znaczenia dla tzw. zdrowia prokreacyjnego. Każdego dnia kobieta może czerpać wiedzę o swoim organizmie obserwując podstawowe objawy płodności. Najpierw jednak trzeba włożyć nieco wysiłku, aby nauczyć się je obserwować i tym samym skutecznie śledzić przebieg cyklu, swoje zdrowie i móc tą wiedzę wykorzystywać dla różnych celów, np. skutecznego planowania rodziny.

Jeśli chcesz nauczyć się obserwacji cyklu możesz zacząć od spotkania w mojej poradni, gdzie nauczę cię krok po kroku jak co i jak obserwować i prawidłowo interpretować.

Możesz też rozpocząć od zakupu mojego e-booka, a z konsultacji skorzystać kiedy będziesz miała taką potrzebę.

Zapraszam do nauki.

Poznaj siebie. Poznaj fizjologię swojego cyklu. Żyj świadomie.

Jesteś tego warta.

Dodaj komentarz