You are currently viewing O co chodzi czyli fizjologia cyklu.

O co chodzi czyli fizjologia cyklu.

Troszczysz się o swoje zdrowie? Może nie wiesz czy w twoim cyklu wszystko przebiega prawidłowo? Zapisujesz daty kolejnych miesiączek, ale nic nie wiesz o swoim cyklu? Masz wątpliwości czy wszystko w porządku, bo twój cykl nie ma 28 dni, albo cykle są nieregularne? Zacznij obserwacje cyklu i dowiedz się jakie są objawy cyklu prawidłowego, a kiedy już trzeba się obawiać.

Zdrowie prokreacyjne to:

prawidłowy przebieg cyklu

prawidłowa owulacja

prawidłowa ilość snu

zdrowa, urozmaicona dieta

słońce i ruch na świeżym powietrzu

ulubiony sport.

Cykl zaczyna się pierwszego dnia miesiączki, ale fizjologicznie miesiączka jest jego zakończeniem. Nie doszło do poczęcia, nie ma ciąży. Trzeba usunąć, „wyrzucić” z macicy przerośniętą i niedokrwienie śluzówkę macicy.

Samo krwawienie miesiączkowe może dużo powiedzieć o stanie zdrowia. Zapisuj takie informacje jak intensywność krwawień, plamienia przed i po krwawieniu, bolesność przeciętna czy bardzo silna, paraliżująca normalne życie. Te informacje przydadzą się podczas konsultacji ze mną lub wizyty u ginekologa.

Faza pęcherzykowa cyklu bierze swoją nazwę od wzrastającego pęcherzyka jajnikowego. To bardzo ważny czas, w którym dochodzi do selekcji i dojrzewania komórki jajowej. Jej odpowiedni wzrost warunkuje cały przebieg cyklu. Przede wszystkim długość trwania tej fazy. Od tego kiedy komórka jajowa osiągnie pełną dojrzałość zależy ile będzie trwała ta faza, a w rezultacie cały cykl. Na wzrost komórki jajowej wpływa wiele czynników. Tempo przemian hormonalnych między podwzgórzem mózgu, przysadką mózgową, a jajnikiem. Inne czynniki hormonalne jak hormony tarczycy, prolaktyna itp. Ale także Twoja dieta i ilość witaminy D3. Jak zadbać o tą fazę dowiesz się z mojego e-booka „Dieta zgodna z cyklem  i podczas kursu lub konsultacji. 

Owulacja jest najważniejszym wydarzeniem w cyklu.

Uwolnienie komórki jajowej z dojrzałego pęcherzyka to reakcja na wyrzut hormonu LH z przysadki mózgowej. Pęcherzyk pęka, komórka jajowa zostaje „wystrzelona” w pobliże jajowodu i do niego wciągnięta. Rzęski jajowodu przesuwają ją w głąb tzw. bańki, najszerszego odcinka jajowodu. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia żywotność komórki jajowej spada, a po 24 godzinach zamiera i rozpada się. Szansa na poczęcie trwa tylko do 12 godzin w każdym cyklu.

W każdym cyklu dojrzały pęcherzyk zmienia się w gruczoł wydzielający progesteron, zwany ciałkiem żółtym. Jeśli dojdzie do zapłodnienia i do zagnieżdżenia zarodka w śluzówce macicy, ciałko żółte się rozrasta i wytwarza więcej progesteronu. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, ciałko żółte zanika po około 14 dniach. Jakość następnej miesiączki zależy od kondycji ciałka żółtego. Prawidłowy poziom progesteronu i odpowiednia proporcja w stosunku do estrogenów zapewnia dobry rozrost śluzówki macicy. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, ciałko żółte zanika, spadają poziomy hormonów i śluzówka obumiera. Zaczyna się nowa miesiączka, a z nią cykl.

Ale jeśli do zapłodnienia doszło….

O tym już wkrótce.

Dodaj komentarz