You are currently viewing Zdrowy sen – zdrowy cykl.

Zdrowy sen – zdrowy cykl.

Prawidłowy cykl, dobrze funkcjonujący rytm płodności, jest pośrednio dowodem na dobry stan zdrowia.

Jeśli coś nie służy zdrowiu, na pewno odbije się na płodności.

Wiesz już, że ważny jest dobry sen. Stałe godziny, rytuały pomagające się wyciszyć i naszykować do snu. Pisałam o tym tutaj.

Ale jak ma zadbać o sen karmiąca matka, zwłaszcza z kilkorgiem dzieci. Albo pielęgniarka pracująca na zmiany?

Jeśli jesteś mamą niemowlęcia, zadbaj o sen późnym wieczorem. Maluszek zwykle też pierwszy wieczorny sen ma najgłębszy. Jeśli „załapiesz się” na te najlepsze dla melatoniny godziny 21-24, to będzie to najbardziej regenerująca porcja. Reszta nocy na zasadzie drzemek nie jest już tak wydajna. Ważne, żeby wstawać o podobnej porze, a w ciągu dnia może uda się raz czy dwa na krótko przyłożyć głowę do poduszki. Ale pamiętaj, aby taka drzemka nie wypadła później niż do 16. Bo wtedy trudno będzie zasnąć wieczorem.

A jak poradzić sobie z obserwacją cyklu podczas karmienia i częstego wstawania możesz dowiedzieć się podczas konsultacji lub z mojego e-booka “Powrót płodności po porodzie”.

Jeśli pracujesz na zmiany, to też możesz ustalić sobie pewien rytm “odsypiania” nocek lub wczesnej pobudki na pierwszą zmianę. Jeśli odsypiasz w dzień, zadbaj o zaciemnienie pokoju i stałe godziny takiego snu. Przy odczuwaniu większych zaburzeń i trudności ze snem, zwłaszcza gdy mają już niekorzystny wpływ na cykl, warto wspomóc się melatoniną. Jednak tu zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem. 

Po co to wszystko?

Dlaczego to takie ważne? I co przebieg cyklu i płodność ma z tym wszystkim wspólnego?

Na prawidłowy przebieg cyklu wpływa nie tylko przysadka mózgowa i jajniki. Ale również poziom insuliny, hormonów tarczycowych, androgenów i wiele innych czynników. Jeśli śpisz nieregularnie to często jesz nieregularnie, co sprzyja cukrzycy, insulinooporności czy otyłości. Jeśli brak ci snu, możesz mieć skłonności do depresji czy “zajadania” braku energii spowodowanej niewyspaniem. A to wszystko zaburza cykl. Może być przyczyną zespołu policystycznych jajników (PCOS). Nadczynność czy niedoczynność tarczycy może być spowodowana niskim poziomem progesteronu i wice versa – powoduje zaburzenia cyklu.

Przy niskim poziomie melatoniny może nastąpić wzrost prolaktyny, czyli hormonu występującego podczas karmienia piersią i blokującego płodność. 

I kółko się zamyka.

Jeśli zadbasz o sen, wiele rzeczy może się uregulować bez potrzeby ingerencji farmakologicznej. A twój cykl ci się odwdzięczy. Zacznij obserwacje cyklu, a dowiesz się, czy i jak twój sen wpływa na jego przebieg. 

Zapraszam na kurs lub konsultacje.

O prawidłowym przebiegu cyklu przeczytaj tutaj.

Dodaj komentarz