You are currently viewing Zaburzenia hormonalne cz. 1 – estrogeny

Zaburzenia hormonalne cz. 1 – estrogeny

Jaki wpływ mają zaburzenia estrogenów

Nawet jeśli nie myślisz teraz o ciąży, to dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego oraz owulacja jest Ci nie tylko potrzebna. Jest także bardzo ważną informacją o Twoim stanie zdrowia. Ponieważ, aby doszło do owulacji Twój organizm musi spełnić kilka podstawowych warunków jak odpowiednia dieta, zdrowy tryb życia. Z drugiej strony owulacja i przebieg cyklu informuje o równowadze hormonalnej lub jej braku.

Na owulację wpływa praca tarczycy, przysadki mózgowej, nadnerczy. Poziom takich substancji jak magnez, witamina D3, kwas mega 3 i 6, witamina B6, B 9, B 12 i E. Te substancje są także ważne dla zdrowia ogólnego.

Estrogeny to nie tylko owulacja

Hormony produkowane przez jajnik w trakcie cyklu mają znaczenie dla całego organizmu, a ich receptory znajdują się w innych organach, nie tylko w narządach rodnych.

Estrogeny to związki lipofilne, co oznacza, że dobrze rozpuszczają się w tłuszczach i nie są rozpuszczalne w wodzie. Mają zdolność do przechodzenia przez błony komórkowe i oddziaływania z receptorami estrogenowymi wewnątrz komórek. Odgrywają ważną rolę w regulacji, rozwoju i funkcji narządów rozrodczych, cyklu menstruacyjnego, utrzymaniu zdrowych kości, metabolizmie tłuszczu, napięciu naczyniowym, funkcjach mózgu i wielu innych procesach w organizmie. Receptory estrogenowe znajdują się w różnych tkankach w organizmie, takich jak macica, jajniki, tkanka tłuszczowa, kości, mózg itp. Po związaniu się estrogenów z receptorami dochodzi do aktywacji różnych szlaków sygnalizacyjnych, które wpływają na różne funkcje fizjologiczne. Wydzielanie estrogenów jest regulowane przez złożony system sprzężeń zwrotnych, a nieprawidłowości w ich produkcji, metabolizmie lub funkcji mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych u kobiet.

Zaburzenia estrogenów – przewaga estrogenowa

Zbyt wysoki poziom estrogenów, tzw. dominacja estrogenowa, może powodować różnego rodzaju objawy, często mylone z innymi chorobami.

Do najczęściej spotykanych należą:

  • Niewyjaśnione przyrost masy ciała: Dominacja estrogenowa może wpływać na gromadzenie się tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicy brzucha, bioder i ud.
  • Nastroje i emocje: Nieprawidłowy poziom estrogenów może wpływać na nastroje, prowadząc do zmian nastroju, drażliwości, lęku, depresji, a także problemów ze snem.
  • Bóle głowy i migreny: Niektóre kobiety z dominacją estrogenową doświadczają częstych bólów głowy i migren.
  • Problemy skórne: Wysoki poziom estrogenów może prowadzić do pogorszenia stanu skóry, takiego jak trądzik, rozszerzone pory i zwiększona wrażliwość skóry.
  • Zaburzenia snu: Zmiany hormonalne mogą wpływać na jakość snu, prowadząc do bezsenności lub trudności w zasypianiu.
  • Zmniejszone libido: Dominacja estrogenowa może wpływać na zmniejszenie pożądania seksualnego u niektórych kobiet.
  • Problemy trawienne: Wysoki poziom estrogenów może wpływać na funkcjonowanie układu trawiennego, prowadząc do wzdęć, nadmiernej produkcji gazów, zaparcia lub biegunki.
  • Inne objawy: Niektóre inne objawy dominacji estrogenowej obejmują zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią, nadmierne pocenie się, bóle stawów i mięśni oraz uczucie gorąca.

Należy jednak zauważyć, że objawy dominacji estrogenowej mogą się różnić w zależności od indywidualnych przyczyn i czynników. W przypadku doświadczania tych objawów zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej oceny i diagnozy.

Dominacja estrogenowa w obserwacji cyklu

Podczas prowadzenia obserwacji cyklu szybko można zauważyć objawy sugerujące dominację estrogenową.

Przede wszystkim ze strony śluzu szyjkowego. W prawidłowym cyklu występowanie śluzu estrogenozależnego powinno trwać około tygodnia. Powyżej 10 dni jest już nieprawidłowością. Mogą występować trudności z wyznaczeniem szczytu objawu śluzu. Śluz typu wysoce płodnego może pojawiać się sporadycznie nadal podczas ustalonej fazy lutealnej. A najczęściej nawet kilka dni przed miesiączką. Co często dezorientuje użytkowniczki metody.

Dominacja estrogenowa może powodować nadmierny rozrost endometrium, co wiąże się z plamieniami występującymi przed końcem cyklu, silnym odczucie PMS oraz dużym krwawieniem podczas kolejnej miesiączki.

Naturalne sposoby przy zaburzeniach estrogenów

Nadmiar estrogenów może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, ale nie martw się — żywienie i suplementacja mogą Ci pomóc w osiągnięciu równowagi hormonalnej!

Dodaj warzywa krzyżowe do swojej diety: brokuły, kalafior, jarmuż, brukselkę, wszelkie rodzaje kapusty, rzodkiewka, rzepa oraz rzepak, boćwina, gorczyca, rukiew wodna, a także chrzan. Zawierają one fitochemikalia, takie jak indole i sulforafan, czy diindolometan (DIM), które pomagają w metabolizowaniu estrogenów i regulują ich poziom.

Odkryj moc inozytolu: Inozytol (często w formie mio-inozytolu) jest naturalnym związkiem, który pomaga w regulacji poziomu hormonów. Może pomóc obniżyć poziom estrogenów i poprawić objawy związane z zaburzeniami hormonalnymi. Sprawdź swoją dietę i suplementację, aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią dawkę inozytolu. Możesz go znaleźć w:

  • drożdżach piwowarskich,
  • owocach cytrusowych,
  • produktach pełnoziarnistych,
  • orzechach ziemnych,
  • roślinach strączkowych,
  • jajach,
  • warzywach i kiełkach.

Nie zapomnij o witaminie B12: Niedobór witaminy B12 może wpływać na regulację estrogenów. Upewnij się, że w Twojej diecie znajdują się źródła witaminy B12, takie jak ryby, jaja, mięso lub produkty mleczne. Jeśli masz problemy z wchłanianiem witaminy B12, warto rozważyć suplementację.

Jeśli podejrzewasz zaburzenia estrogenów, poszukaj informacji, pomocy, zgłoś się do mnie

Pamiętaj, że równowaga hormonalna to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli obserwujesz tego typu zaburzenia, skonsultuj obserwacje cyklu z doświadczonym nauczycielem NPR. Może być potrzebne przeprowadzenie odpowiednich badań.

Nauczyciel NPR wskaże, w których dniach cyklu najlepiej wykonać konkretne, zlecone przez lekarza badania.

Ocena karty cyklu plus właściwie przeprowadzona diagnostyka to podstawa właściwego leczenia. Dlatego w niektórych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy mogą dostosować plan żywieniowy i suplementację do Twoich indywidualnych potrzeb.

Podczas konsultacji ze mną przeanalizujemy Twoje obserwacje cyklu, lub nauczę Cię jak je efektywnie prowadzić oraz przyjrzymy się wszystkim czynnikom mogącym wpłynąć na poziom estrogenów w cyklu. Spróbujemy ustalić optymalną ścieżkę dalszego postępowania. Zapraszam na pojedynczą konsultację lub pakiet konsultacji dla początkujących. Czekam na Ciebie w mojej poradni online.

Dorota Hołubecka

Dodaj komentarz