Kiedy zaczynają się i od czego mogą zależeć problemy z płodnością
O problemach z płodnością mówi się najczęściej, gdy para nie stosująca antykoncepcji przez rok nie doczekuje się potomstwa.
Ale czy każda para musi czekać rok, aby określić, że ma problemy z płodnością?
Jakie są najczęściej spotykane problemy z płodnością? Kogo najczęściej dotyczą? Mężczyzn czy kobiet?
Po pierwsze obserwacje cyklu
Jeśli kobieta prowadzi obserwacje cyklu, zna wskaźniki płodności oraz cechy prawidłowego cyklu, bardzo szybko zauważy pojawiające się problemy z płodnością. Nie musi czekać rok na rozpoczęcie diagnostyki.
Jeśli dotąd nie prowadzi obserwacji cyklu, to warto je zacząć już po pierwszych niepowodzeniach w planowaniu ciąży.
Doświadczony nauczyciel NPR wskaże zaburzenia i prawdopodobny kierunek diagnostyki. Podpowie do jakiego lekarza najlepiej się udać. Najlepiej, aby był to lekarz działający także w oparciu o obserwacje kobiety. Po to, aby ustalona diagnostyka przebiegała zgodnie z obecnym cyklem. Tak działa zawsze lekarz Naprotechnolog. Listę takich specjalistów można znaleźć na stronie oplodnosci.pl
Po czyjej stronie przyczyna niepłodności
Jeśli obserwacje cyklu nie wykazują nieprawidłowości, to warto wiedzieć, że statystycznie przyczyny niepłodności mniej więcej równo po obu stronach.
W około 40% dotyczą kobiety. Podobna ilość przyczyn niepłodności jest diagnozowana po stronie mężczyzn. U ok. 20% par diagnozuje się obopólną przyczynę.
Zawsze mówimy o płodności lub niepłodności pary. Bo nikt sam ze sobą nie jest płodny. O tym jak jest ze sobą powiązana płodność kobieca i męska pisałam już przy innych tematach jak „Zostać tatą, to nie takie proste.” czy „Co mężczyzna daje kobiecie podczas współżycia?”
Najczęstsze przyczyny problemów z płodnością od strony kobiety
Wiek.
Czy wiesz, że już po 30 roku życia jakość i ilość komórek jajowych, tzw. rezerwy jajnikowej, znacznie spada?
Zaburzenia cyklu, zwykle widoczne na karcie. Mogą one mieć różne podłożę. Od zaburzeń hormonalnych zależnych od prawidłowej pracy tarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej. Po zaburzenia wywołane Zespołem Policystycznych Jajników (PCOS) czy endometriozą.
Czasem nieprawidłowości budowy narządu rodnego jak zrosty czy niedrożność jajników, macica dwurożna. A nawet brak pewnych części organów rozrodczych.
Co może przyczyniać się do problemów z płodnością
Zła dieta, powodująca niedobory. O diecie przeczytasz w moim e-booku, który możesz pobrać oraz w innych artykułach.
Zbyt mała ilość snu. Pisałam o tym w artykule „Sen o płodności” i „Zdrowy sen – zdrowy cykl”.
Wczesna inicjacja seksualna oraz choroby przenoszone drogą płciową. Co często się ze sobą wiąże. Piszą o tym lekarze, np tutaj.
Zbyt mało lub zbyt dużo wysiłku fizycznego. Wysiłek i ruch na świeżym powietrzu są konieczne dla prawidłowego cyklu i owulacji. Ale sport wyczynowy już nie bardzo.
Stres wiążący się z wysokim poziomem kortyzolu, może całkiem zablokować owulację.
Podobnie wystawienie na działanie ksenoestrogenów, o czym pisałam wcześniej.
Przyczyny problemów z płodnością mogą się ukrywać
Jak widać przyczyny problemów z płodnością mogą nie być oczywiste i łatwo wykrywalne. Należy do nich na przykład zakażenie pasożytami.
Niektóre są związane bezpośrednio z cyklem, hormonami czy narządami rodnymi. A inne mają swoje podłoże dużo głębiej.
Dlatego w przypadku trudności w zidentyfikowaniu przyczyny konieczna może się okazać kompleksowa diagnostyka. Leczenie ginekologiczne, a nawet endokrynologiczne może nie wystarczyć.
Skontaktuj się ze mną
Jeśli wyczerpałaś dostępne Ci środki, sposoby i kontakty. I nadal nie znasz przyczyny niepowodzenia w planowaniu poczęcia, skontaktuj się ze mną.
Zapraszam na konsultację.
Chcę zrobić wszystko, aby Cię wesprzeć w tej trudnej sytuacji.
Starając się nieustannie pogłębiać wiedzę i zdobywać kontaktu w świecie medycznym, być może znam rozwiązanie, na które jeszcze nie natrafiłaś.