You are currently viewing Zostać tatą – nie takie proste

Zostać tatą – nie takie proste

Niedawno podczas spotkania zadano mi pytanie:
a co z mężczyzną? Czy mężczyzna może w jakiś sposób zaobserwować swoją płodność?
Mężczyzna nie jest w stanie zaobserwować swojej płodności w taki sposób, jak to robi kobieta.
Jednak zdobywając odpowiednią wiedzę może o nią świadomie zadbać, jednocześnie dbając o swoje zdrowie i kondycję fizyczną i psychiczną. Podobnie jak u kobiety, płodność męska jest wypadkową tego co wspiera lub szkodzi zdrowiu.

Jeśli chcesz się dobrze przygotować do roli ojca, zadbaj nie tylko o dobre relacje w swoim związku, ale także o swoje zdrowie prokreacyjne, na które wpływają te same czynniki co u kobiety.

Prawidłowa masa ciała, właściwa dieta.


Zdrowa dieta, bogata w witaminy, białka, minerały i dobre tłuszcze.
Ruch i utrzymanie dobrej kondycji fizycznej.
Aby mężczyzna był płodny potrzebna jest prawidłowa praca hormonów przysadki i jąder – androgenów, odpowiednia produkcja plemników. Ale także odpowiednie parametry płynu nasiennego i jego właściwy skład, warunkujący dojrzewanie plemników. Sam proces dojrzewanie plemnika to ok. 72 dni. Dlatego na właściwy efekt, czyli zapłodnienie komórki jajowej mężczyzna „pracuje” już dużo wcześniej. I dużo wcześniej powinien zwracać uwagę na to czy ma wystarczającą ilość snu, czy codziennie przebywa na świeżym powietrzu. A przede wszystkim czy prawidłowo się odżywia.
Jak zadbać o dietę i czego potrzebują Twoje plemniki?

Płodna dieta

Co to właściwie oznacza w przypadku mężczyzny?
Czego potrzebują plemniki, aby być w dobrej kondycji?
Jakich substancji potrzebuje płyn nasienny, bo zapewnić plemnikom dobre środowisko dojrzewania i transportu?
Plemniki potrzebują tego samego co dojrzewająca komórka jajowa:
witamin z grupy B, w tym inozytolu, choliny, witaminy D3, kwasu foliowego.

Selen zapewnia im ruchliwość oraz chroni przed stresem oksydacyjnym, a cynk jest konieczny dla dobrego stanu jąder i prostaty.
Dlatego dieta przyszłego ojca powinna być bogata w owoce, warzywa, zwłaszcza tzw. krzyżowe – zielone, kapustne, orzechy, pestki dyni słonecznika czy siemię lniane, mięso dobrego gatunku, przetwory mleczne, jajka, tłuste ryby morskie i dobre tłuszcze.
Niestety, często spotykam się z tym, że dieta mężczyzn jest za mało urozmaicona, jednostronna, zawierająca zbyt mało warzyw.
Dlatego warto zwrócić na to uwagę nie tylko w okresie planów na powiększenie rodziny, ale i przez całe życie.
Co jest dobre dla plemników, dobre jest dla zdrowia 🙂
Jeśli chcesz otrzymać ode mnie konkretne rady jak zmienić swój sposób żywienia, aby zapewnić dobrą kondycję plemnikom i nie tylko zapraszam Cię na konsultacje.
A już dziś możesz powrócić do mojego artykułu sprzed roku „Dzień Ojca, czyli jak się mają Twoje plemniki„.

Męska płodność zagrożona

Płodność potrzebuje troski i wsparcia.
Czego powinien unikać mężczyzna pragnący zachować potencjał zdrowia i płodności?
Nie bez powodu „wytwórnia” plemników znajduje się na zewnątrz, a nie w jamie brzusznej mężczyzny. Zadaniem worka mosznowego są dwie funkcje: ochrona mechaniczna oraz termoregulacja. Plemniki nie lubią wyższej temperatury jaką ma ludzkie ciało. Temperatura ok 37 stopni jest dla nich zbyt wysoka. Dlatego częsta kąpiel w gorącej wodzie, ubranie podnoszące temperaturę czy siedzący tryb życia obniżają jakość i ilość plemników.
Nawet nawyk spania na brzuchu może mieć tu znaczenie.
Brak ruchu, siedząca praca sprzyjają otyłości oraz powstawaniu żylaków powrózka nasiennego.
Alkohol i papierosy obniżają płodność, ruchliwość i ilość plemników, zwiększając stres oksydacyjny, a nawet uszkadzają materiał genetyczny.
Rzadkie współżycie, rzadziej niż raz w tygodniu, a w okresie płodności niż co drugi dzień zmniejsza parametry nasienia i płynu nasiennego.
A zatem jeśli chcesz zostać ojcem jedz zdrowo, uprawiaj umiarkowany sport, korzystaj z ruchu na świeżym powietrzu, dbaj o prawidłową masę ciała i dobrą relację w związku, także, i w tym czasie może przede wszystkim, seksualną.

Badania – jakie, kiedy

Około 40% przyczyn trudności z poczęciem leży po stronie mężczyzny.
Jeśli przez rok nie udaje się zostać ojcem, a od strony kobiety wszystko wygląda prawidłowo (co m.in. pokazują obserwacje cyklu), to warto poszukać sprawdzonego ośrodka, w którym badania będą nie tylko kompleksowe, ale dobrze ukierunkowane.
Doświadczony endokrynolog-androlog wykorzystuje najpierw wywiad i ocenę ogólną. Dlatego zazwyczaj nie ma potrzeby wykonywania tak wielu badań.
Każdy mężczyzna powinien umieć i systematycznie wykonywać samobadanie jąder, podobnie jak kobieta samobadanie piersi.
Podstawowe badanie to badania hormonalne tarczyca, przysadkowe, USG jąder, badanie powrózków nasiennych, badania drożności przewodów wytryskowych i nasieniowodów, badania genetyczne, bakteriologiczne, wirusowe oraz badania nasienia.
Czy wiesz, że plemniki stanowią tylko ok. 1% płynu nasiennego?
Dlatego tak ważny jest skład i jakość wydzieliny prostaty, pęcherzyków nasiennych i gruczołów nasiennych (Cowpera).
Jeśli chcesz zgłębić wiedzę lub skonsultować pierwsze kroki w kierunku diagnostyki, zapraszam na konsultacje.
Przyjrzymy się Twojej diecie, trybowi życia, zastanowimy gdzie najlepiej szukać fachowego wsparcia.

Śluz szyjkowy dla plemników

Obecny w okresie około  owulacyjnym śluz szyjkowy odżywia plemniki i ostatecznie warunkuje przeżywalność plemników. Jest dla niech najlepszym środowiskiem chroniącym przed wyższą kwasowością pochwy.
Śluz rozciągliwy i przejrzysty typu S tworzy ochronną otoczkę wokół plemników umożliwiając wędrówkę przez kanał szyjki macicy i dalej przez macicę, jajowody, aż do bańki jajowodu. Typ P pobudza ich ruchliwość. A śluz typu L selekcjonuje plemniki.
Śluz szyjkowy warunkuje proces kapacytacji, czyli dojrzałości do zapłodnienia.
Jakość i ilość śluzu można poprawić odpowiednią dietą i nawodnieniem.
Dlatego obserwacja śluzu jest kluczowa przy planowaniu poczęcia dziecka.
Jeśli chcecie się dowiedzieć jak prowadzić takie obserwacje, na co zwracać uwagę, kiedy poprawiać jakość śluzu i w jaki sposób, zapraszam na konsultacje indywidualne online.

 

Dodaj komentarz