You are currently viewing Karmienie piersią – gra hormonów

Karmienie piersią – gra hormonów

Karmienie piersią to nie tylko pokarm

Czy wiesz, że karmienie piersią ma znaczący wpływ na wydzielanie hormonów zarówno u matki, jak i u dziecka. Te hormonalne zmiany są nie tylko kluczowe dla utrzymania produkcji mleka, ale również dla regulacji procesów fizjologicznych i emocjonalnych związanych z karmieniem piersią. 

Karmienie piersią to niesamowita gra hormonów

Podczas karmienia dziecka piersią w organizmie matki trawa swoisty taniec hormonalny. To

To wyjątkowa mieszanka, która nie powtarza się w takiej formie w żadnej innej sytuacji.

Zobacz jakie hormony są wydzielane podczas karmienia i jakie mają znaczenie oraz wpływ na organizm kobiety i więź matki z dzieckiem.

Oto najważniejsze z nich:

Prolaktyna

Jest kluczowym hormon odpowiedzialny za produkcję mleka matczynego. Po porodzie stężenie prolaktyny wzrasta, co stymuluje piersi do wytwarzania mleka. Im częściej dziecko ssie, tym więcej prolaktyny jest produkowane, co pomaga utrzymać dostateczną ilość mleka do zaspokojenia potrzeb niemowlęcia. Regularne karmienie piersią pomaga utrzymać wysokie poziomy prolaktyny i odpowiednią ilość mleka, co ma wpływ na opóżnienie powrotu płodności.

Oksytocyna

Oksytocyna jest nazywana „hormonem miłości” lub „hormonem przytulania”, ponieważ odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu więzi emocjonalnych między matką a dzieckiem. Podczas ssania piersi i kontaktu „skóra do skóry” uwalniana jest większa ilość oksytocyny, co może wzmacniać uczucia miłości, opieki i zaufania między matką a dzieckiem.

Endorfiny

W czasie karmienia piersią uwalniane są endorfiny, czyli naturalne substancje przeciwbólowe i o działaniu relaksującym. To może pomóc matce w redukcji stresu i lęku, jednocześnie przyczyniając się do wyciszenia i zrelaksowania dziecka. To dlatego wiele kobiet bardzo lubi karmienie i jest to dla nich specjalny czas odprężania i relaksu, a nawet odczuwania przyjemności.

Estrogeny i progesteron

Po porodzie poziomy estrogenów i progesteronu w organizmie matki spadają, co pozwala na rozpoczęcie laktacji i produkcję mleka. Zwłaszcza u matek karmiących cykle nie wracają od razu po porodzie, po zakończeniu połogu. Czasem kilkanaście tygodni, czasem nawet kilkanaście miesięcy minie zanim powrócą cykle. Pozwala to na zachowanie większej stabilności emocjonalnej. Ale niekiedy w ciągu pierwszych tygodni po porodzie może przyczyniać się do rozwoju depresji poporodowej.

Leptyna

Leptyna to hormon regulujący apetyt i uczucie sytości. Badania sugerują, że matki karmiące piersią mogą mieć lepszą regulację masy ciała dzięki działaniu leptyny, co może pomóc w powrocie do wagi sprzed ciąży. Wiele kobiet zauważy przyrost wagi po zakończeniu karmienia piersią i warto się na to przygotować.

Dopamina

Należy do neuroprzekaźników odgrywających ważną rolę w wielu funkcjach organizmu, w tym w karmieniu piersią. Dopamina pomaga regulować poziom prolaktyny, hormonu, który jest niezbędny do produkcji mleka oraz stymuluje uwalnianie mleka z piersi. Ponadto dopamina może poprawiać nastrój i zmniejszać stres u kobiet karmiących piersią.

Te hormonalne zmiany są kluczowe dla sprawnego przebiegu karmienia piersią i mogą wpływać na zdrowie i dobrostan zarówno matki, jak i dziecka. Jednak każda kobieta może różnić się pod względem indywidualnych reakcji hormonalnych.
Jeśli coś Cię niepokoi w temacie karmienia piersią lub doświadczasz trudności, zapraszam na konsultację.

Polecam także kontakt z dyplomowaną doradczynią laktacyjną, która będzie najlepszym wsparciem i fachową pomocą.

A jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat rozpoznania płodności po porodzie, zapraszam do zakupu e-booka.

Dodaj komentarz