You are currently viewing Płodność po porodzie – czy to się da ogarnąć?

Płodność po porodzie – czy to się da ogarnąć?

Zostałaś mamą! To wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To wszystko zmienia. Samopoczucie, tryb życia, rozkład dnia, stosunki rodzinne, relacje małżeńskie. To czas piękny i trudny zarazem.

Stopniowo wszystko zaczyna się układać. Wracasz do sił, organizm regeneruje się po ciąży i porodzie. Z maluszkiem zaczynacie się jakoś dopasowywać do rytmu dnia i nocy, karmienia, czuwania. Czasem układa się to jakby “samo”, ale czasem bywają problemy.

A tu po kilku tygodniach pojawia się kolejny, bardzo istotny problem. Co z tą płodnością? Jak ją ogarnąć? Czego się spodziewać? Jak szybko wróci? Czy to będzie wyglądać tak jak przed ciążą, czy może całkiem inaczej?

Rzeczywiście powrót płodności po porodzie jest “nieprzewidywalny”. Ale są pewne czynniki, które mogą go przyspieszyć lub opóźnić.

Największy wpływ na powrót płodności po porodzie ma sposób karmienia niemowlęcia. Czy jest to pełne i wyłączne karmienie piersią? Czy jest dokarmianie lub karmienie sztuczne? 

Jest to związane głównie z wydzielaniem prolaktyny (PRL), hormonu stymulującego gruczoły mleczne. Najczęściej przy pełnym karmieniu piersią płodność jest zatrzymana na dłużej. Natomiast przy niskim poziomie prolaktyny podczas dokarmiania czy karmienia sztucznego można się spodziewać powrotu płodności w ciągu pierwszych tygodni po porodzie.

Nie bez znaczenia jest też tzw. dobry start. Czyli sam przebieg porodu (w pełni naturalny, cesarskie cięcie, poród wspomagany oksytocyną czy inne komplikacje okołoporodowe) oraz udane czy trudne karmienie od pierwszej doby. Wszystkie te czynniki składają się na obraz regeneracji i funkcjonowania układu rozrodczego po porodzie.

Ale rzeczą najistotniejszą jest rozpoznanie i zinterpretowanie powrotu płodności po porodzie, co bez odpowiedniego przygotowania jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Dlatego zapraszam na kurs, na którym możesz zdobyć wiedzę potrzebną do zaobserwowania i interpretacji okresu poporodowego, pierwszego jajeczkowania, pierwszej miesiączki i pierwszych cykli poporodowych. Podczas kursu nauczysz się specjalnych zasad interpretacji. Skorzystasz z rad przydatnych w tym szczególnym czasie, np:

  • jak mierzyć temperaturę, gdy kilkakrotnie wstaje się w nocy do dziecka?
  • jak zaobserwować pierwsze pojawienie się śluzu i czy on oznacza już nadchodzące jajeczkowanie?
  • jak badać samodzielnie zmiany szyjki macicy?
  • i wiele innych, dostosowanych specjalnie do Ciebie.

 

Szczególnie zachęcam do nauki zasad poporodowych jeszcze przed przyjściem maluszka na świat. Po pierwsze po to, aby już od początku radzić sobie samodzielnie. A po drugie dlatego, że opieka nad noworodkiem jest ogromnie absorbująca i czasowo i fizycznie. Niewyspanie, stres, zmęczenie, czasem zagubienie nie sprzyjają skupieniu się na nauce. A czasem po prostu trudno znaleźć czas na spotkanie. Lepiej zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednią dawkę wiedzy. I korzystać z kontaktu w razie wątpliwości.

 

Dlatego zapraszam na kurs jeszcze w czasie oczekiwania na poród. Chociaż naukę można oczywiście rozpocząć w każdym momencie po porodzie. 

A teraz oferta specjalna, jedynego na rynku e-booka „Powrót płodności po porodzie, gdzie znajdziesz wiele przykładów cykli, zasad interpretacji i porad.

Zapraszam!

Dodaj komentarz