Klimakterium, menopauza, przekwitanie to wciąż trochę temat tabu. Dlatego właśnie w wiosennym nastroju chcę o tym porozmawiać. Bo są kobiety, które niekoniecznie cieszą się wiosną i perspektywą nadchodzącego lata. Ponieważ weszły w trudny okres życia, obarczony dolegliwościami, które czasem chciałyby ukryć.
Powiększający się z niewiadomej przyczyny „wałeczek” na brzuchu, spadek napięcia skóry czy zaskakujące uderzenia gorąca i poty. To tylko najpopularniejsze z tych niechcianych objawów.
Czym jest menopauza?
Jak sobie z nią radzić?
Jak się wspierać?
Od kiedy menopauza?
Okres okołomenopauzalny jest potocznie nazywany menopauzą.
Tak jak menarche to pierwsza miesiączka – pierwsze krwawienie w życiu, menopauza to ostatnie krwawienie w życiu, po którym przez rok nie nastąpiło nowe.
Kiedy przyjdzie właściwa menopauza jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników.
Niektóre kobiety doświadczają zmian poprzedzających menopauzę już po 30 roku życia, inne dopiero po 50.
Zmiany zależą od kondycji jajników, tzw. rezerwy jajnikowej i wielu czynników wpływających na hormony jajnikowe.
Często mogą być zaskoczeniem dla kobiety.
Utrzymanie funkcji płodności jest dużym wysiłkiem dla organizmu. Dlatego ta funkcja kończy się prawie w połowie statystycznej długości życia.
Dlatego warto wiedzieć jak najwięcej o tym okresie życia i dobrze się do niego przygotować.
Zachęcam do tego moje klientki, wspierając je w kwestiach rozpoznawania płodności i zmiany stylu życia.
Już dziś zapraszam na konsultację, gdzie omówimy Twoje niepokoje związane z okresem menopauzy, który zacznie się prędzej czy później.
Bo wiele można zrobić dla siebie znacznie wcześniej.
Trudne objawy menopauzy
Od okresu dojrzewania na organizm kobiety zasadniczy wpływ mają hormony płciowe. Wpływają na nastrój, siły fizyczne i sprawność umysłową. Dlatego rozregulownie cykli spowodowane spadkiem poziomu i aktywności hormonów jajnikowych odbija się na wszystkich sferach samopoczucia i życia kobiety.
Już na kilka lat przed menopauzą mogą pojawić się pierwsze symptomy i nasilać tuż przed oraz dłuższy lub krótszy czas po menopauzie. Choć tak naprawdę postmenopauza trwa już do końca życia.
Objawy menopauzy, na które najczęściej skarżą się kobiety to:
uderzenia gorąca do głowy, czasem całego ciała. Często towarzyszą im nadmierne poty i dreszcze. Dlatego pisałam wcześniej, że nie wszystkie kobiety cieszą się z nadchodzącej wiosny i lata. Doświadcza ich ok 72 % kobiet.
Innym częstym objawem są ból i zawroty głowy, ok 53%.
Na kołatanie serca skarży się 37% kobiet. Kilkanaście procent doświadcza dreszczy i zaburzeń czucia.
Większość kobiet skarży się na zmiany nastrojów, niekontrolowane wybuchy nerwowe, skłonności depresyjne.
Dlatego kobieta w tym czasie szczególnie potrzebuje wsparcia psychicznego, dobrych relacji w rodzinie i środowisku.
Niestety czas okołomenopauzalny trwa na tyle długo, że u większości kobiet nakłada się z okresem dojrzewania i dorastania dzieci.
Dlatego zachęcam, aby z tymi wszystkimi problemami nie borykać się samemu.
Warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego, dietetycznego, nauczyciela NPR.
O tych wszystkich problemach rozmawiamy z moimi klientami podczas spotkań w mojej poradni online.
Uważaj na siebie
Na naszą kondycję w okresie pre i postmenopauzalnym wpływa właściwie wszystko.
Na stan zdrowia pracujemy praktycznie całe życie.
Ma tu znaczenie wiele czynników. Od diety począwszy, poprzez przebyte choroby, tryb życia, aż po relacje w domu i dalszym środowisku.
Skłonność do depresji, nerwicy, czy choroby sercowo-naczyniowe mogą mieć podobne źródło. Spadek poziomu estrogenów i progesteronu wpływa na wzrost ryzyka depresji, raka piersi czy chorób układu krążenia.
Badania i doświadczenie życiowe pokazują, że najlepszą kondycję zachowują matki kilkorga dzieci, karmiące w przeszłości piersią, prowadzące aktywny tryb życia i dbające o dietę.
Jest to tryb życia zgodny z naturą.
Już przy pierwszych sygnałach zbliżającej się menopauzy, czasem wiele lat wcześniej o wiele lat, warto przyjrzeć się swojemu trybowi życia, zrobić badania specjalistyczne i korygować to co nie służy naszemu zdrowiu.
W mojej poradni możemy to dokładnie przeanalizować i ustalić najważniejsze kroki, które zapewnią zdrowie i kondycję na wiele następnych lat.
Umów się już dziś na spotkanie/konsultację
Chętnie podzielę się wiedzą i własnym doświadczeniem.
Cykle w premenopauzie
Jednym z pierwszych sygnałów zbliżającej się menopauzy są zaburzenia cyklu. Często dużo wcześniej zanim pojawią się pierwsze objawy wypadowe.
Spadek wydolności jajników skutkuje zaburzeniami obu faz cyklu.
Najczęstszym objawem jest skracanie się fazy lutealnej na skutek niewydolności ciałka żółtego, często poprzedzonej przedłużającą się fazą pęcherzykową.
Naprzemiennie z cyklami krótkimi, z krótką fazą estrogenową. Coraz częstsze są cykle długie z krwawieniem śródcyklicznym. A miesiączki bywają przedłużone lub bardzo obfite, czasem krwotoczne.
Zanikająca szyjka macicy wytwarza coraz mniej śluzu lub okresy śluzu z cechami naprzemiennymi są coraz dłuższe.
Pojawia się tzw. LUF, kiedy teoretycznie powinna wystąpić owulacja, ale pęcherzyk już nie potrafi pęknąć i uwolnić komórki jajowej, a ciałko żółte wysyła mieszane sygnały hormonalne.
Menopauza jest nieuniknionym etapem życia. Zmiany z nią związane również.
Na spotkaniu ze mną otrzymasz konkretne wskazówki i dostęp do materiałów edukacyjnych, z których skorzystać według swojej potrzeby.