You are currently viewing Kim jest nauczyciel NPR i dlaczego to właśnie ja?

Kim jest nauczyciel NPR i dlaczego to właśnie ja?

Nauczyciel NPR? Kto to?

Bycie nauczycielem naturalnych metod rozpoznawania płodności (naturalnego planowania rodziny) to nie zawód. To coś poza pracą zawodową i życiem codziennym. A jednak staje się częścią życia. Czasem pomaga w pracy zawodowej, jeśli jest związana ze zdrowiem, medycyną, relacjami, psychologią. Nauczyciel NPR po trosze jest tym wszystkim.

Czym się zajmuje nauczyciel NPR?

Mówimy o fizjologii. O zdrowiu prokreacyjnym, które jest ważną częścią zdrowia ogólnego i takim wskaźnikiem. O wpływie cyklu na emocje, psychikę czy relacje w związku. Wpływie na pracę, naukę, a nawet stosunki społeczne.
Nauczyciel Naturalnych Metod Rozpoznawania Płodności, nauczyciel NPR, to ktoś, kto ma w sercu pasję. Ta pasja go napędza, aby dać innym to, czego sam doświadcza. Żeby nie ustawać w rozwoju i zdobywaniu wiedzy.
Fascynacja kobiecością. Zajrzenie w głąb kobiecej natury, fizjologii i jej niezwykłych kobiecych funkcji. To stało na początku mojej drogi i wypełnia ją do dziś.

Jak to się u mnie zaczęło?

Miałam w życiu dużo szczęścia.
Już jako nastolatka marzyłam o rodzinie, małżeństwie i macierzyństwie. Wcześnie znalazł się do tego najlepszy kandydat. Już na rok przed ślubem trafiłam na bardzo dobrą literaturę. Zafascynowała mnie postać i przekaz dr Włodzimierza Fijałkowskiego. Z jego książek nauczyłam się prowadzenia obserwacji cyklu. Ale też zaraziłam się bardzo pozytywnym spojrzeniem na kobiecość w wymiarze fizjologicznym, seksualnym, relacyjnym i macierzyńskim. Stał się moim mentorem. Jego książki i artykuły wprowadziły mnie w ten rozkwit bycia kobietą. Polecam i pożyczam je do dziś.

Płodność bez lęku.

Dzięki temu przygotowaniu weszłam w życie małżeńskie już wyposażona nie tylko w wiedzę na temat cyklu (choć w porównaniu do wiedzy obecnie dostępnej była szczątkowa). Ale także bez lęku. Z bardzo pozytywnym nastawieniem.
Namacalnym efektem jest troje naszych dzieci, które zostały świadomie zaproszone do przyjścia na świat. Dzięki obserwacjom cyklu mogłam się dobrze przygotować do tego kroku. Także przez udział w zajęciach szkoły rodzenia, co było wtedy kompletnym ewenementem i nowością.
Dlatego moje ciąże i porody to najpiękniejsze wydarzenia w życiu. Choć warunki im towarzyszące (przede wszystkim na oddziale porodowym) bardzo się różniły od dzisiejszych.

Miałam w sobie niepokój.

Jednak miałam w sobie taki niepokój, który mnie popędzał do działania na rzecz innych.
Jeszcze od czasów szkoły podstawowej ludzie spontanicznie powierzali mi swoje problemy. Szukali u mnie wsparcia w różnych kwestiach. I kiedy ja z taką fascynacją odkrywałam dar jakim była dla mnie kobiecość, widziałam, że nie zawsze tak jest.
Młode małżeństwa wokół mnie – krewni i znajomi doświadczali wiele lęku w kwestiach płodności, seksualności. I mi często powierzali te problemy.
Dlatego w pewnym momencie zrozumiałam, że moje doświadczenie to za mało.

Chcę czegoś więcej.

Chcę zdobyć profesjonalną wiedzę. I chcę tą wiedzą służyć innym małżeństwom. Nie tylko tym wokół mnie. Ale wszystkim, którzy w jakiś sposób do mnie trafią.
I tak trafiłam na Studia Nauk o Rodzinie przy Papieskim Wydziale Teologicznym. Po trzech latach studiów, w 1995 roku otrzymałam dyplom Doradcy Rodzinnego, nauczycielki metody objawowo-termicznej według dr Teresy Kramarek. A po zdaniu egzaminu II stopnia przed komisją Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR dyplom Nauczyciela Naturalnego Planowania Rodziny dyplom nauczyciela według metody objawowo-termicznej podwójnego sprawdzenia.

Mój wewnętrzny pęd jednak gnał mnie dalej.

Nieustannie szukałam sposobów, jak z wiedzą dotrzeć szerzej i jak zdobyć jej więcej, jak ją pogłębiać.
Pisałam artykuły wszędzie, gdzie spotykałam się z otwartością na te tematy. Gościłam z wykładami na temat powrotu płodności po porodzie w szkole rodzenia, w której zajęciach wcześniej z mężem uczestniczyliśmy.
Oprócz dyżurów w poradni małżeńskiej przez trzy lata korzystałam z życzliwości dyrekcji przychodni, prowadząc tam dyżury jako poradnia NPR.
Ważne dla mnie było to, aby odpowiedzieć na wszystkie potrzeby zainteresowanych, dlatego w międzyczasie uzyskałam również dyplom nauczyciela metody objawowo-termicznej według dr Josefa Rötzera.

NPR w Internecie.

Wtedy moja instruktorka zaprosiła mnie do współpracy jako ekspert w jednym z nowo powstających portali internetowych związanych z edukacją NPR. I tak zaczęła się moje przygoda z Internetem. Po drodze były jeszcze dwa inne portale, których już dziś nie ma i wiele próśb o artykuły. Niektóre z tych artykułów znajdują się do dziś na stronie oplodnosci.pl.
W tym czasie aktywnej działalności zostałam wybrana do pełnienia funkcji sekretarza oddziału dolnośląskiego PSN NPR. I jestem w niej do dziś.

Ja się szkolę i ja szkolę innych.

W 2011 roku, po uczestnictwie w bardzo intensywnym, tygodniowym kursie otrzymałam dyplom instruktora metody objawowo-termicznej podwójnego sprawdzenia. Co dało mi prawo do szkolenia nie tylko użytkowników metody, ale szkolenia przyszłych i obecnych nauczycieli. Wszystko to robię do dziś, prowadząc zajęcia na kursach kandydatów na nauczycieli, uczestnicząc w komisji egzaminacyjnej, prowadząc coroczne obowiązkowe szkolenia dyplomowanych nauczycieli, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez Zarząd Główny PSN NPR i Komisję Szkoleniową, której zostałam członkiem w 2022 roku.

Poradnia online – moje miejsce w Internecie.

W marcu 2021 roku postanowiłam działać jeszcze intensywniej i uruchomiłam poradnie online. W ciągu dwóch lat mojej działalności skorzystało z niej około 30 osób. I mam nadzieję na znacznie więcej.
Moim marzeniem jest, żeby każda młoda kobieta była wyposażona w wiedzę na temat obserwacji cyklu i możliwości jej wykorzystania do ochrony swojego zdrowia, dbania o siebie i funkcjonowania w zgodzie z własną naturą i do planowania wielkości swojej rodziny. A kobiety starsze mogły być dobrze przygotowane do okresu wygasania płodności.

Czekam na Ciebie w mojej poradni.

Jeśli moja historia wzbudziła Twoje zaufanie, zaciekawienie, chęć kontaktu, zapraszam na spotkanie w mojej poradni.

Bez wychodzenia z domu. W dogodnym dla Ciebie czasie. Spotkajmy się. Postaram się odpowiedzieć na każde Twoje pytanie, rozwiać wątpliwości. Podzielę się wiedzą i doświadczeniem.

 

Dodaj komentarz