You are currently viewing Sen o płodności

Sen o płodności

 

Obserwacja cyklu polega między innymi na pomiarze porannej temperatury ciała.

Ale niech cię to nie zmyli.

To nie sen poranny ma największy wpływ na twoje zdrowie, a co za tym idzie na twoją płodność. Najważniejszy jest pierwszy sen późnym wieczorem.

Dlaczego? 

Ponieważ to melatonina jest regulatorem poziomu wielu hormonów. Pośrednio i bezpośrednio. A najwyższe poziomy melatoniny występują podczas snu między godziną 21 a 24.

To zła wiadomość dla „nocnych Marków”, sów itp. 

Co zrobić, jeśli jeszcze nie chce Ci się spać?

Przyjrzyj się sobie. Temu jak wygląda twój wieczór. A  potem zobacz jak wygląda twój cykl.

Czy jest regularny? Czy różnice w długości cykli nie są większe niż 8 dni. Czy faza lutealna jest zawsze prawidłowej długości? A jak wygląda rozwój objawu śluzu? Czy jest stopniowy i nie ciągnie się dłużej niż 6-10 dni?

A teraz przyjrzyj swojemu zdrowiu.

Czy budzisz się z uczuciem wyspania, czy też budzik wyrywa cię z głębokiego snu I wstajesz z bólem głowy? Czy „chodzisz po ścianach” dopóki nie rozbudzisz się kawą?

A Twój wieczór? 

Czy koło 22 masz ochotę na słodką przekąskę?  Wiesz co co oznacza?

Że twoje ciało chciało się już zagłębić w miękkość poduszki, ale ponieważ nie miało na to szans, szuka sposobu na pobudzenie i podniesienie poziomu insuliny.

A to już zły znak.

A właściwie dlaczego nie miało na to szansy!

Co odsuwa w czasie twoje pójście spać?

Praca? Tv? Spotkanie? Smartfon lub laptop?

Przez tysiące lat ludzie żyli zgodnie z rytmem dnia i nocy dysponując dość kiepskimi źródłami światła. No i oczywiście bez dostępu do wszechobecnej dziś elektroniki.

To, że od kilkudziesięciu lat mamy źródła światła praktycznie zastępujące światło dzienne nie może zmienić naszej gospodarki hormonalnej funkcjonującej od tysięcy lat. Ale może ją poważnie rozregulować. Co niestety ma swoją cenę. A  jest nią zdrowie. A w konsekwencji płodność.

Co robić, skoro warunki naszego życia tak radykalnie się zmieniły?

To zależy co tak naprawdę wybierzesz.

Jeśli zdrowie, witalność, płodność, to nie daj się. Ty tu rządzisz. Twoje ciało i twoje zdrowie jest najważniejsze. Planuj swój dzień, a zwłaszcza wieczór tak jak jest dla Ciebie najlepiej. 

Planowanie jest kluczem. Stała godzina kładzenia się spać. Stała godzina ostatniego posiłku. Szlaban na narzędzia elektroniczne późnym wieczorem. Zamiast tego przyjemna lektura do łóżka. Wyciszenie. Przytulenie.

Jeśli masz z tym problem, spróbuję ci pomóc. Podczas konsultacji możemy omówić twój tryb życia, plan dnia, ujawniające się problemy i wspólnie poszukać rozwiązania. 

Zapraszam na spotkanie.

Ze wsparciem i planem zawsze łatwiej zacząć.

Dodaj komentarz