You are currently viewing Dzień Ojca, czyli jak się mają Twoje plemniki

Dzień Ojca, czyli jak się mają Twoje plemniki

Naturalne Planowanie Rodziny najczęściej kojarzy się z cyklem kobiety, fazami cyklu, ze wspieraniem owulacji, fazy lutealnej, interpretacją objawów płodności itd. I słusznie. Ponieważ dla płodności pary ludzkiej kluczowe są przemiany zachodzące w cyklu menstruacyjnym.

Bardzo istotna jest   Dieta zgodna z cyklem

A co z dietą mężczyzny? Przyszłego ojca, obecnego ojca, przyszłego dziadka?

Mam wrażenie, że mówi się o niej bardzo niewiele lub wcale.

A przecież zdrowie mężczyzny, kondycja organizmu ma ogromny wpływ na kondycję plemników.

Co wie na ten temat przeciętny mężczyzna? Czy wie co „lubią” plemniki? Jak im zapewnić witalność, ruchliwość i odpowiednią ich ilość w nasieniu, żeby z powodzeniem zostać ojcem?

Przede wszystkim polubić chrupanie!

Chrupanie? Przecież mężczyzna to nie królik. A jednak warto go troszkę naśladować i dostarczyć sobie sporą dawkę zieleniny. Polubić sałaty i brokuły, brukselkę i szparagi (tym ostatnim przypisuje się wzrost wydolności seksualnej), natkę pietruszki czy cytrusy. Ale także czerwone warzywa jak marchew, dynia czy pomidory.

Chodzi tu o dwie sprawy. Dostarczenie dużej dawki witaminy C, która zwiększa ruchliwość i żywotność plemników, a także wpływa na produkcję testosteronu. Oraz o antyoksydanty. W czasach, gdy trudno o zdrowe powietrze, a codzienne zabieganie zwiększa poziom stresu, antyoksydanty odgrywają kluczową rolą, także przy produkcji plemników. Zatem witamina A, cynk i selen. Te ostatnie zawarte są w pestkach dyni i słonecznika. Orzechy dostarczą też witaminy E, która zwiększa potencję, poprawia żywotność plemników i jakość nasienia.

Do tego spora dawka kwasów omega 3 i 6 z dobrych olei, awokado i ryb morskich.

Jajka są zalążkiem życia. Dlatego zawierają praktycznie wszystkie substancje korzystne w procesie powstawania i dojrzewania plemników. Są źródłem wielu witamin m. in. A, E, D, K oraz B2, B9 i B12 oraz składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, jodu, żelaza i magnezu. Oraz bardzo potrzebnych dla ruchliwości i żywotności plemników cynku i selenu.

Chrupanie chrupaniem, ale nie zapominajmy, że mięso i nabiał to źródła L-karnityny, która wpływa na zwiększenie liczby i ruchliwość plemników.

Przy takiej diecie plemnikom nie pozostaje nic innego jak dobrze wykorzystać czas płodności w cyklu kobiety i wziąć udział w wyścigu życia.

Talerz pełen życia to najlepsza droga do świętowania Dnia Ojca.

Ale to tylko taka wisienka na torcie.

Ojcostwo to jedna z najważniejszych ról w życiu mężczyzny. Ale o tym już przy innej okazji.

 

 

Dodaj komentarz